Nawigacja w NVDA po zdaniach, czyli dodatek „SentenceNav”

 

(zrzut ekranu – podstrona dodatku „SentenceNav”)

Dla darmowego ScreenReadera NVDA powstał dodatek o nazwie „SentenceNav”, który umożliwia poruszanie się w tekście po zdaniach tak samo jak możemy to robić przemieszczając się po znakach słowach, liniach i paragrafach. Zdanie, w którym znajdzie się kursor jest automatycznie odczytywane. Kursor ustawia się na jego początku. Podczas poruszania się po zdaniach dodatek generuje cichy dźwięk. Głośniejszym dźwiękiem sygnalizowany jest początek i koniec obszaru, po którym może poruszać się kursor. Puste linie są pomijane. Niestety wtyczka cierpi jeszcze na dolegliwości wieku dziecięcego, bo generowanych dźwięków w edytorze Word w ogóle nie słychać. Poza tym w notatniku zdania, które na skutek zawijania okna przeniesione są do następnej linii, w tym miejscu są przez nią dzielone i odczytywane jako odrębne. W edytorze Word i na stronach internetowych takiego problemu nie ma. W tych programach zdania są prawidłowo wykrywane i odczytywane. Autor nie wspomina, czy takie działanie dodatku do odczytu linii tekstu w notatniku jest zamierzone.

Do przemieszczania się po zdaniach używamy następujących skrótów klawiszowych:

alt+(strzałka w górę) – poprzednie zdanie,

alt+(strzałka w dół) – następne zdanie.

Wtyczka działa w każdym programie, w którym można przemieścić kursor systemowy albo wirtualny. Możemy jej użyć w edytorze tekstu, na stronach internetowych, podczas odczytywania maila i w czytniku plików PDF. Dodatek może być przydatny zwłaszcza dla osób, które dokonują korekty tekstu wyłącznie z użyciem syntezatora mowy i potrzebują odczytać brzmienie całego zdania. Podczas testów nie zauważyłem problemów z jego działaniem.

Moim zdaniem, mimo małych mankamentów dodatek ten jest wart zainstalowania. Jego stabilną wersję można pobrać z głównego repozytorium dodatków dla NVDA. Bezpośredni link do podstrony z dodatkiem to:

https://addons.nvda-project.org/addons/sentenceNav.pl.html

Powrót do poprzedniej strony