Kurs dla administratorów stron internetowych UW

Kurs online dla administratorów stron oraz webmasterów w zakresie dostępności cyfrowej i zgodności z wytycznymi WCAG 2.1 (AA)
Uwaga: Zgodnie z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie „Uniwersytet dla wszystkich – level up” ( §2 pkt 5, pkt 12 ) w kursie może wziąć udział każdy pracownik UW zatrudniony na umowę o pracę, który uczestniczy w procesie przygotowywania i tworzenia dowolnych materiałów (np. grafik, dokumentów, formularzy, tekstów, zdjęć, filmów itd.) planowanych do opublikowania na stronie www i/lub uczestniczy w tworzeniu treści strony www od strony programistycznej/webmasterowej.
Kurs on-line dla administratorów stron oraz webmasterów serwisów Uniwersytetu Warszawskiego ma na celu zwiększenie świadomości, wiedzy i umiejętności w zakresie dostępności cyfrowej oraz tworzenia i prowadzenia serwisów w zgodności z wytycznymi WCAG2.1 na poziomie AA.
Kurs składa się z trzech części:
część 1 (obowiązkowa) – moduł przeznaczony dla jak najszerszego grona odbiorców, zawiera: podstawowe informacje nt. dostępności cyfrowej:
- znaczenie pojęć dot. dostępności oraz dostępności cyfrowej,
- świadomość barier cyfrowych,
- grupy narażone na wykluczenie,
- wytyczne WCAG,
- wymogi prawne w zakresie dostępności,
- organizacja wdrażania dostępności cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim;
część 2 (obowiązkowa) – dostępność cyfrowa w praktyce, informacje przeznaczone dla administratorów i redaktorów stron internetowych, pracowników administracji, zawiera informacje w zakresie:
- dostępność dokumentów cyfrowych,
- dostępność multimediów,
- dostępność publikacji
- dostępna komunikacja elektroniczna,
- dostępne wydarzenia
- publikowanie informacji w mediach społecznościowych z zachowaniem zasad dostępności
część 3 (nieobowiązkowa) – dostępność cyfrowa w praktyce, informacje przeznaczone dla Webmasterów, programistów stron i serwisów internetowych, zawiera informacje w zakresie:
- samodzielne audytowanie dostępności cyfrowej,
- narzędzia do przeprowadzania audytu dostępności,
- najczęstsze błędy dostępności w serwisach UW,
- znaczniki ARIA dla wspierania programów odczytu ekranu,
- praktyczne przykłady rozwiązywania problemów z dostępnością.