Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny
Opublikowane w: Aktualności ze świata technologii asystujących
Autor: Sylwester Piekarski - s.piekarski@uw.edu.pl, Dodane w dniu: 14-07-2017
Projekt Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny to przygotowanie i wdrożenie mobilnych aplikacji w pięciu obszarach – dostępności przestrzeni publicznych (aplikacja e-dostępność), turystyki (e-turystyka), transportu publicznego (e-transport), parkowania (e-parkowanie) i ochrony środowiska (e-środowisko). Oprócz Warszawy w projekcie bierze udział 24 gminy zlokalizowane w pobliżu miasta. Przedsięwzięcie nie jest tanie, bo kosztuje aż 70 milionów zł, ale w 80 procentach będzie dofinansowane przez Unię Europejską. Projekt w szczególności ma uwzględniać potrzeby osób niewidomych w zakresie dostępności.
Projekt ma ułatwić mieszkańcom i turystom poruszanie się po terenie aglomeracji, ułatwić dostęp do informacji w przestrzeni publicznej, oraz podnieść poziom jakości i dostępności usług publicznych.
W ramach projektu w przestrzeni miejskiej zostaną zainstalowane nadajniki i sensory, oraz stworzone zostaną bezpłatne aplikacje, które będzie można używać na urządzeniach mobilnych z różnymi systemami.
E-dostępność to wdrożenie systemu nawigacji i informacji kontekstowej w przestrzeni publicznej i obiektach użyteczności publicznej takich jak: urzędy, stacje metra i węzły komunikacyjne. System za pośrednictwem aplikacji mobilnej umożliwi zapoznanie się z katalogiem spraw jakie można załatwić w wybranym urzędzie, oraz pozwoli na nawigowanie wewnątrz budynków. W urzędach za pomocą aplikacji będzie można pobrać numerek kolejkowy, oraz otrzymać informację gdy nadejdzie nasza kolej przy okienku. Dodatkowo po przez aplikację będzie można przeglądać aktualności z danej gminy i otrzymywać ostrzeżenia i komunikaty o różnych wydarzeniach. Aplikacja będzie zaprojektowana w taki sposób, aby wykorzystując komunikaty tekstowe odczytywane przez ScreenReadery urządzeń mobilnych, ułatwić poruszanie się po obiektach osobom z dysfunkcją wzroku.
Aplikacja E-turystyka będzie wyposażona w moduł audiodeskrypcji z opisami historycznych obiektów i dzieł kultury.
Przy użyciu aplikacji E-transport osoby niewidome będą mogły zatrzymać autobus na żądanie, oraz zlokalizować go w oparciu o sygnały dźwiękowe. Jej dodatkowe funkcje to planowanie podróży, lokalizacja najbliższego przystanku, informowanie o czasie oczekiwania na pojazd, wskazywanie do którego pojazdu należy wsiąść i gdzie wysiąść. Dzięki instalacji mikro nadajników możliwe będzie przesyłanie pasażerom informacji o utrudnieniach na drodze, wydarzeniach miejskich, kampaniach społecznych itp.
W aplikacji E-parkowanie będzie można odnaleźć w lokalizacji, która nas interesuje wolne miejsce parkingowe. W strefach płatnego parkowania bezpośrednio z aplikacji będzie można dokonać opłaty za czas postoju. W artykule opisującym projekt nie ma wprawdzie o tym zmianki, ale uważam, że ta aplikacja na mapce dostępnych miejsc parkingowych powinna wyróżniać miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, oraz informować czy w danej okolicy są wolne takie miejsca.
E-środowisko – zakłada stworzenie systemu zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych czyli: jakości powietrza, parametrów meteorologicznych, natężenia pojazdów i natężenia hałasu.
Projekt wydaje się być ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem i należy mieć nadzieję, że przewidziana w nim dostępność usług i aplikacji dla osób niewidomych zostanie dobrze zrealizowana.
Źródło: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/warszawa-i-okolice-w-smartfonie