(zrzut ekranu strony Wydawnictwa Łódzkiego)

O tym czym jest inicjatywa Otwarty Dostęp najlepiej wyjaśni cytat ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa wyższego:

“Powszechny i bezpłatny dostęp do aktualnej wiedzy stanowi jeden z fundamentów funkcjonowania i rozwoju demokratycznego społeczeństwa. Koncepcja otwartego dostępu (Open Access) dotyczy udostępniania w postaci cyfrowej w Internecie publikacji naukowych i wyników badań finansowanych ze środków publicznych w celu umożliwienia bezpłatnego ich wykorzystania przez naukowców, studentów, przedsiębiorców i całe społeczeństwo.”

Na stronie wydawnictwa książki są udostępnione w formacie PDF z warstwą tekstową a więc bez problemu można je czytać programami odczytu ekranu. Przed pobraniem książki możemy zapoznać się z jej spisem treści. Aby pobrać publikację należy otworzyć jej opis i następnie kliknąć w przycisk “OTWARTY DOSTĘP”.

Niestety, strona ma pewne braki, w zakresie obsługi poprzez programy odczytu ekranu, dlatego dla osób posługujących się ScreenReaderem pomocne będą poniższe wskazówki:

Po kliknięciu przycisku “Wolny dostęp” zostanie pod nim wyświetlony link o treści “wydawnictwo.uni.lodz.pl”. Aby pobrać książkę ustawiamy się na tym linku, z menu kontekstowego wybieramy opcję “Zapisz element docelowy jako” i z tego okna zapisujemy plik na dysku. Kliknięcie w link spowoduje otwarcie książki w przeglądarce.

Z listą dostępnych w ramach tej inicjatywy książek możemy się zapoznać tutaj.