Indywidualna organizacja studiów
Co to jest IOS.
Indywidualna Organizacja Studiów (IOS) to zbiorczy termin obejmujący indywidualnie ustalany dla danego studenta zestaw zmian i dostosowań procesu studiowania. IOS wiąże się z realizacją zadań na studiach w standardowej grupie studenckiej – to nie jest nauczanie indywidualne znane z wcześniejszych etapów edukacji. Jako student korzystający z IOS będziesz uczęszczał na zajęcia razem z innymi osobami z Twojego kierunku. Będziesz też stawał przed wyzwaniami o tym samym poziomie trudności. Indywidualne rozwiązania wspierające mają pomóc w likwidacji specyficznych barier spowodowanych Twoją sytuacją zdrowotną. Mają wyrównać Twoje szanse w zdobywaniu i prezentowaniu wiedzy oraz funkcjonowaniu w środowisku akademickim.
Uwaga! Dostosowanie to nie „ulga” czy „ułatwienie” studiów. Nie zmniejszy się poziom wymagań merytorycznych, które dotyczą wszystkich studentów. Wsparcie jedynie pozwala znaleźć indywidualną drogę do ich spełnienia.
Przykłady stosowanych zmian w organizacji studiów:
- modyfikacja formy egzaminu (zastosowanie komputera, dostosowanie arkusza egzaminacyjnego, wydłużenie czasu trwania egzaminu, konieczne zmiany w otoczeniu),
- zmiana limitu dopuszczalnych absencji — uwaga! Maksymalny przyznawany limit absencji wynosi 50%, jednak na niektórych kierunkach może on być niższy – zależy to od tego, jaki wymiar obecności jest niezbędny, aby zakończyć kurs z oczekiwanymi umiejętnościami
- zmiana terminów rozliczania zobowiązań itp.
Kroki do uzyskania Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS).
Uzyskanie rekomendacji w sprawie IOS w BON:
- Rejestracja w BON i dostarczenie dokumentacji medycznej potwierdzającej trudności wynikające ze stanu zdrowia. Dokumentację można dostarczyć w formie załącznika do formularza rejestracyjnego , za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub przesyłając ją mailem z adresu na domenie Uniwersyteckiej. Można ją również przedkładać osobiście w sekretariacie BON w godzinach pracy biura (na miejscu wykonamy skan, zwracając oryginał dokumentu)
- Umówienie się na spotkanie z konsultantem BON (omówienie sytuacji zdrowotnej i studenckiej) Konsultacje są prowadzone stacjonarnie, telefonicznie lub poprzez wybrany komunikator internetowy. UWAGA! Jeśli to Twój kolejny IOS, a Twoja sytuacja zdrowotna nie uległa zmianie, doświadczasz stałych trudności potwierdzonych orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub inną dokumentacją, zgłoś to koniecznie konsultantowi. Twoja opinia zostanie przygotowana bez konieczności oczekiwania na termin konsultacji. Pamiętaj jednocześnie o konieczności okresowej aktualizacji w BON informacji o napotykanych przez Ciebie na studiach wyzwaniach – nie czekaj aż trudności się nawarstwią.
- Złożenie wniosku o IOS w systemie USOS
Twój wniosek w USOS jest podstawą dla przygotowania przez BON pisma z rekomendacjami do Twojego wniosku. Masz prawo do wglądu do treści tego dokumentu. – Otrzymasz ją w kopii wiadomości przesyłanej Kierownikowi Jednostki Dydaktycznej.
Przekazanie rekomendacji do Jednostki Dydaktycznej
Decyzję o przyznaniu indywidualnej organizacji studiów podejmuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej (KJD) na podstawie rekomendacji przekazanej z BON. KJD może zaaprobować te dostosowania, które nie wpłyną na wymagany poziom kształcenia. Uwzględnia przy tym specyficzny charakter kierunku i poszczególnych kursów.
Informacje przekazywane do jednostek dydaktycznych.
Od 2021 roku obowiązują nowe wzory rekomendacji dotyczących Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS)
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami przekazuje Kierownikowi Jednostki Dydaktycznej (KJD) informację o charakterze funkcjonalnych trudności, istotnych ze względu na rodzaj proponowanych dostosowań (bez udostępniania dokumentacji medycznej), na potrzeby lepszego zrozumienia sytuacji studenta i podjęcia decyzji o rodzaju i zakresie wsparcia. Nie przekazujemy KJD informacji o diagnozie studenta ani specjalności, w ramach której przebiega leczenie bądź proces wsparcia.
Dokładamy przy tym starań, by był to wyłącznie zakres informacji niezbędny dla zrozumienia charakteru barier napotykanych przez studenta.
Wdrożenie zmian w organizacji studiów
Po otrzymaniu decyzji Kierownika Jednostki Dydaktycznej (KJD) student może ustalać z prowadzącymi zajęcia szczegóły dotyczące sposobu wprowadzenia zaakceptowanych rozwiązań wspierających w ramach danego kursu.
Student może zgłosić potrzebę zorganizowania danego egzaminu zgodnie z decyzją KJD. Potrzebę skorzystania z poszczególnych dostosowań można zgłaszać w bezpośrednim kontakcie z prowadzącym zajęcia lub zgłaszać za pośrednictwem formularza BON. Warto pamiętać, że aby egzamin odbył się z zastosowaniem przyznanych w ramach IOS zmian, potrzebne są konkretne kroki wymagające czasu. Niezbędna może być rezerwacja sali, zaplanowanie dłuższego czasu, zapewnienie sprzętu komputerowego, przygotowanie dostosowanego arkusza egzaminacyjnego itp. Dlatego istotne jest poinformowanie o potrzebie zorganizowania zmian najdalej na 7 dni przed egzaminem.
Składanie wniosku o indywidualną organizację studiów w USOSie — instrukcja
- Należy zalogować się na swoje konto w systemie USOS, a następnie wybrać zakładkę “dla studentów”.
- Po lewej stronie pojawi się lista zakładek. Należy wybrać zakładkę o nazwie “podania” i dalej opcję “złóż podanie”.
- Powinna pojawić się lista rodzajów podań do wyboru. Należy wybrać podanie o nazwie “BON – podanie o zmianę organizacji studiów” i wypełnić pole dotyczące treści podania.
- Na koniec należy podanie zatwierdzić, żeby po migracji danych było widoczne w systemie dla pracowników Uniwersytetu.
Uwaga – w polu “Uzasadnienie prośby” należy wpisać treść podania – o jakie rozwiązania
wspierające wnioskujemy.
Nie informujemy o swojej diagnozie, czy sytuacji zdrowotnej!
Nie załączamy dokumentacji medycznej!