Regulamin korzystania ze wsparcia asystenckiego świadczonego na rzecz osób z niepełnosprawnościami
Regulamin do pobrania w formacie PDF
Regulamin do pobrania w formacie DOCX
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Do korzystania ze wsparcia asystenckiego świadczonego przez Uniwersytet Warszawski na rzecz osób z niepełnosprawnościami uprawnieni/one są studenci/tki UW studiów licencjackich i magisterskich oraz doktoranci/tki UW posiadający status osoby z niepełnosprawnością, oraz zarejestrowani w Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW (dalej jako: BON UW). Wsparcie asystenckie ma na celu wyrównanie szans osoby z niepełnosprawnościami w zakresie samodzielnego korzystania z oferty dydaktycznej na zasadach równości.
- Status osoby z niepełnosprawnością potwierdza:
- orzeczenie wydane przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności;
- orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
- orzeczenie o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 r. jeśli są nadal ważne.
- Podstawą ubiegania się o prawo do korzystania ze wsparcia asystenckiego jest:
- złożenie w BON UW orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- złożenie w BON UW dokumentacji medycznej informującej o problemach zdrowotnych będących podstawą do ubiegania się o wsparcie asystenckie;
- odbycie konsultacji z pracownikiem BON UW w zakresie wsparcia asystenckiego.
Dokumenty, o których mowa w ust. 3 pkt a. i b. muszą być dostarczone do BON UW najpóźniej w dniu konsultacji.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w celu realizacji zadań BON UW, Kierownik BON UW może przyznać w drodze indywidualnego rozstrzygnięcia prawo do czasowego korzystania ze wsparcia asystenckiego osobom niespełniającym warunków wymienionych w ust. 1 i 3.
- Warunkiem korzystania ze wsparcia asystenckiego BON UW przez osobę uprawnioną jest złożenie przez nią oświadczenia o zapoznaniu się z treścią Regulaminu korzystania ze wsparcia asystenckiego świadczonego na rzecz osób z niepełnosprawnościami (dalej jako: Regulamin).
§ 2
- W ciągu 14 dni od odbycia konsultacji, o której mowa w § 1 ust. 3 pkt c. pracownik działu studenckiego BON UW określa i informuje osobę zainteresowaną o zakresie przyznanego wsparcia lub wydaje rozstrzygnięcie o odmowie przyznania wsparcia asystenckiego wraz z uzasadnieniem.
§ 3
- Zakres wsparcia asystenckiego może obejmować:
- pomoc w dostaniu się do budynku, w którym występują bariery architektoniczne oraz udzielenie niezbędnej pomocy umożliwiającej pełny udział w zajęciach (dojście do sali, zdjęcie ubrania wierzchniego, wyjęcie rzeczy z torby/plecaka);
- sporządzenie notatek z zajęć;
- sporządzenie transkrypcji (w czasie rzeczywistym lub z dostarczonego nagrania);
- rejestrację zajęć;
- transmisję zajęć;
- pomoc w rejestracji na zajęcia;
- pomoc podczas zajęć laboratoryjnych;
- pomoc podczas wizyty w dziekanacie, bibliotece lub innym miejscu związanym z aktywnością akademicką i wskazanym przez osobę uprawnioną;
- inną pomoc wynikającą z charakterystyki kierunku studiów, zajęć lub niepełnosprawności osoby uprawnionej.
- Wsparcie asystenckie zapewniane przez Uczelnię nie obejmuje asystencji osobistej takiej jak: wsparcie w utrzymaniu higieny osobistej, spożywanie posiłków, przebieranie się, podawanie leków, wykonywanie czynności pielęgniarskich i pielęgnacyjnych.
- Wsparcie asystenckie realizowane w czasie rzeczywistym podczas zajęć dydaktycznych odbywa się wyłącznie w obecności osoby uprawnionej.
- W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba wsparcia asystenckiego w procesie weryfikowania efektów uczenia się (zaliczenia, egzaminy itp.), w celu zapewnienia transparentności, BON UW pośredniczy w zapewnieniu osobie uprawnionej innej osoby asystującej, niż ta, która udzielała wsparcia w trakcie roku akademickiego na zajęciach, których dotyczy weryfikacja. W przypadku braku takiej możliwości udział tej samej osoby asystującej może się odbyć jedynie za zgodą osoby prowadzącej zajęcia lub egzamin.
- W przypadku realizacji wsparcia wymienionego w ust. 1.b-d. osoba uprawniona otrzymuje notatki lub nagrania nie później niż 2 dni przed kolejnymi zajęciami.
- Notatki i transkrypcje sporządzane są w formie elektronicznej i przekazywane przez osoby asystujące za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Forma i sposób realizacji nagrań i transmisji zajęć oraz przekazywania nagrań, ustalana jest indywidualnie pomiędzy BON UW, osobą uprawnioną oraz osobą prowadzącą zajęcia.
- Wsparcie asystenckie realizowane przez BON UW jest bezpłatne dla osób uprawnionych.
§ 4
- Prawo do korzystania z przyznanego wsparcia asystenckiego może być przedłużone na kolejny rok akademicki, pod warunkiem złożenia w BON UW do dnia 31 sierpnia następujących dokumentów:
- podania o przedłużenie prawa do korzystania ze wsparcia asystenckiego;
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jeśli wcześniejsze orzeczenie straciło ważność);
- oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu.
- Osoba uprawniona może zrezygnować z przyznanego wsparcia poprzez złożenie w BON UW stosownego oświadczenia w formie pisemnej.
Rozdział II. Zamawianie stałych asystentur i wprowadzanie zmian
§ 5
- BON UW zapewnia osobom uprawnionym wsparcie asystenckie we wszystkie dni tygodnia, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne.
- Zamówienie stałych asystentur w semestrze odbywa się poprzez wypełnienie przez osobę uprawnioną elektronicznego „Formularza do zamawiania usług transportowych i asystenckich”. Formularz znajduje się na stronie internetowej BON UW w zakładce „Dla studentów” dział „Wnioski”. Wypełniony formularz przesyłany jest do BON UW i do osoby uprawnionej w postaci pliku .XLSX.
- BON UW zapewnia wsparcie asystenckie według planu zajęć zgłoszonego przez osobę uprawnioną na dany semestr, na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem semestru.
- BON UW jest zobowiązane przedstawić osobie uprawnionej semestralny grafik wsparcia asystenckiego na co najmniej 3 dni przed rozpoczęciem semestru.
- Grafik wsparcia asystenckiego zawiera: godzinę rozpoczęcia i zakończenia każdej asystentury, zakres pomocy udzielonej przez asystenta, numer telefonu i adres mailowy asystenta.
- W przypadku zgłoszenia planu zajęć w terminie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem semestru zamówienia realizowane są według kolejności zgłoszenia z uwzględnieniem możliwości wynikających z dyspozycyjności asystentów.
- BON UW zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w grafiku semestralnym. O każdej zmianie BON UW zobowiązane jest poinformować osobę uprawnioną na co najmniej 3 dni przed planowaną zmianą.
- Osoba uprawniona ma prawo do zgłaszania zmian w semestralnym planie zajęć w trakcie semestru poprzez naniesienie nowych danych do otrzymanego pliku .xlsx i zaznaczenie ich kolorem żółtym (dopisanie nowych asystentur), niebieskim (edycja wcześniej zgłoszonych asystentur – np. zmiana godzin lub zmiana miejsca) lub czerwonym (rezygnacja z wcześniej zgłoszonej asystentury).
- Zmiana zostanie uwzględniona w semestralnym grafiku, jeżeli zgłoszona została w BON UW na co najmniej 7 dni przed wnioskowanym terminem wprowadzenia zmiany.
- Zmiany zgłoszone w terminie krótszym niż 7 dni przed wnioskowanym terminem ich wprowadzenia traktuje się jako zapytania o możliwość zmiany.
- Zapytania o możliwość zmiany są realizowane pod warunkiem, że pozwala na to uprzednio ustalony grafik pracy asystentów.
§ 6
Zamówienia na wsparcie asystenckie w czasie sesji egzaminacyjnych i przerwy semestralnej powinny być zgłaszane odrębnym zamówieniem, na co najmniej 3 dni robocze przed wnioskowanym terminem udzielenia wsparcia.
§ 7
Zamówienia i zapytania o zmiany powinny być dokonywane przez osobę uprawnioną w formie pisemnej, pocztą elektroniczną na adres: transport@uw.edu.pl.
Rozdział III. Osoba asystująca
§ 8
- Osoba asystująca udziela wsparcia asystenckiego na podstawie umowy z Uczelnią. O przydzieleniu obowiązków osobie asystującej oraz wskazaniu osoby uprawnionej do pomocy rozstrzyga Kierownik BON UW.
- Osoba uprawniona może wskazać kandydata na asystenta. Kierownik BON UW w przypadku braku przeszkód lub przeciwwskazań uwzględnia propozycję osoby uprawnionej.
- W przypadku wskazania osoby asystującej przez Kierownika BON UW osoba uprawniona akceptuje wskazaną kandydaturę. W przypadku trzykrotnego odrzucenia przez osobę uprawnioną kandydatury przedstawionej przez Kierownika BON UW, BON UW może odmówić zapewnienia wsparcia asystenckiego.
- Osoba asystująca lub BON UW mogą odmówić wykonywania wsparcia asystenckiego, jeżeli prowadziłoby to do zagrożenia zdrowia, mienia lub naruszania zasad etyki, w szczególności:
- w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu osoby uprawnionej, osoby asystującej lub osób trzecich,
- w sytuacji, w której okoliczności wskazują na możliwość wyrządzenia szkody,
- w sytuacji, w której okoliczności wskazują na możliwość łamania prawa powszechnie obowiązującego lub aktów wewnętrznych Uniwersytetu,
- w przypadku braku aktywnego udziału osoby uprawnionej,
- jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba uprawniona znajduje się pod wpływem alkoholu, narkotyku lub podobnie działających środków.
- Na wniosek osoby asystującej BON UW może dokonać zmiany w zakresie przydzielonych jej obowiązków.
- Osoba asystująca może zwrócić uwagę osobie uprawnionej na jej niewłaściwe zachowanie (nieuzasadnione używanie urządzeń elektronicznych, spożywanie posiłków, przeszkadzanie osobie prowadzącej zajęcia i innym uczestnikom itp.) podczas zajęć, w trakcie których realizowane jest wsparcie asystenckie. Osoba asystująca może powiadomić BON UW o niewłaściwym zachowaniu osoby uprawnionej.
- W sytuacjach zapowiedzianej wcześniej nieobecności osoby asystującej BON UW wyznacza zastępstwo i informuje o tym osobę uprawnioną.
- W przypadkach nagłych i losowych (np. choroba osoby asystującej) BON UW może poinformować osobę uprawnioną o braku możliwości udzielenia wsparcia osoby asystującej.
§ 9
Wsparcie asystenckie podlega okresowej ewaluacji z udziałem BON UW, osoby uprawnionej i osoby asystującej.
Załącznik nr 1 do Regulaminu korzystania ze wsparcia asystenckiego Uniwersytetu Warszawskiego świadczonego na rzecz osób z niepełnosprawnościami
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, iż stan mojego zdrowia oraz stopień niepełnosprawności nie uległ poprawie w stosunku do zeszłorocznego, w związku z czym w roku akademickim ………………….. chcę nadal korzystać ze wsparcia asystenckiego w takim samym wymiarze jak w roku poprzednim.
Jestem jednocześnie świadomy/a/, że podanie nieprawdziwych informacji na temat stanu zdrowia i niepełnosprawności stanowić może podstawę do natychmiastowego zawieszenia lub pozbawienia prawa do korzystania ze wsparcia.
_______________________ ________________________
Miejscowość, data podpis