MOC GÓR (festiwal filmowy) – 7-9 czerwca 2024
Program seminarium MOC GÓR będzie przeglądem dotychczasowych 19 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
Uczestnicy seminarium z bogatego dorobku Festiwalu (Spotkania z Filmem Górskim ) MOC GÓR wybiorą i zadecydują, które nagrodzone filmy zostaną poddane dyskusji, zapoznają się również z klasyczną literaturą górską np. Dotknięcie pustki Joe Simpson (lub inne do wyboru) oraz historią polskiego himalaizmu.
W ramach seminarium odbędą się spotkania, warsztaty z „ludźmi gór”
Kulturotwórcza rola Zakopanego – 10-13 czerwca 2024
Problematyka konwersatorium będzie oscylowała wokół zagadnienia roli Zakopanego jako ośrodka intelektualno- artystycznego oraz kulturotwórczej roli Podhala począwszy od XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Młodej Polski oraz dwudziestolecia międzywojennego, czyli najbardziej znamienitego czasu tworzenia mitu do czasów współczesnych XXI w. Fenomen Zakopanego i jego historia będzie również punktem wyjścia do głębszej analizy twórczości, dokonań, biografii ludzi związanych z „pępkiem świata” oraz ich dokonań.
Referaty studenckie
Każdy z uczestników konwersatorium przygotuje i wygłosi podczas wyjazdu referat (prezentację) na wybrany przez siebie temat związany z kulturotwórczą rolą Zakopanego (uzgodniony wcześniej z wykładowcą).
Propozycja poruszanych zagadnień
1) – Obraz i historia Zakopanego w kinematografii (film dok., film fab.)
(Biała odwaga reż. Marcin Koszałka 2024 r. ; literatura Wojciech Szatkowski, Goralenvolk, Historia zdrady, Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon 2012. Spotkanie z Wojciechem Szadkowskim)
2) „Nie ma na świecie miejscowości dostatecznie małej, by ogół mieszkańców nie uważał jej za pępek świata. Czy to będzie Moos Jaw w Albercie w Kanadzie, czy Pindamonyangaba w Brazylii, czy Użhorod lub Myślenice. Sto procent obywateli Zakopanego nie wątpiło nigdy, że ich osiedle jest centrum świata i będzie nim po wieki wieków. Zresztą wielu bywalców globu potwierdzało to mniemanie. Kto wie, może to była prawda?”
Rafał Malczewski, Pępek Świata. Wspomnienia z Zakopanego, Wydawnictwo LTW
Pierwsza pełna i nieocenzurowana wersja wspomnień o Zakopanem okresu dwudziestolecia międzywojennego. Oddają one specyficzną atmosferę, jaka panowała wówczas w stolicy Tatr. Na kartach tych wspomnień obok osób tak znanych i popularnych, należących do świata kultury, jak Stanisław Ignacy Witkiewicz czy Karol Szymanowski, pojawia się cała galeria ówczesnych mieszkańców Zakopanego.
TATRA FEST (nowa oferta CE UW) – 14-16 czerwca 2024
TATRA FEST – seminarium połączone ze sportową imprezą biegową.
Tatra Fest to spotkanie pasji, przygody i wspólnego działania w samym sercu Tatr.
Program seminarium studenckiego TATRA FEST jest tworzony wspólnie w ścisłej współpracy z organizatorami. Uczestnicy seminarium będą mieli do wyboru możliwość spotkań z gwiazdami polskiego himalaizmu i sportowcami, uczestniczenia w eventach z edukatorami Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także w miarę chęci w aktywnościach sportowych specjalnie dla nich dedykowanych.